11. CMAS Dünya Sualtı Fotoğraf Şampiyonası
Milli Takımdan Haberler  
 
Sualtı Ana Sayfa
Fotoğraf Galerileri
Portfolyo
Özgeçmiş
Ödüller
İletişim


11. CMAS Sualtı Fotoğraf Dünya Şampiyonası'nda Orhan Aytür "Makro" kategorisinde dünya üçüncüsü, Asım Dumlu "Karides/Yengeç" kategorisinde dünya üçüncüsü oldular.

11. CMAS Sualtı Fotoğraf Dünya Şampiyonası filmini izlemek için tıklayın.
(25.5 MB AVI - İndirmek için sağ tuşla tıklayın.)

11. CMAS Sualtı Fotoğraf Dünya Şampiyonası toplu sonuçları için tıklayın.
Orhan Aytür - Makro dalı üçüncüsüAsım Dumlu - Karides/Yengeç dalı üçüncüsü


Orhan Aytür:

Asım Dumlu:

 • 15 Mayıs: Saat 18:00 gibi İstanbul'a varan Milli Takımı havalimanında coşkulu bir karşılama bekliyordu. TSSF Başkan Yardımcısı Yılmaz Akyunus ve Tepe Nautilus işletme müdürü Nihat Sandıkcıloğlu'nun da aralarında bulunduğu kalabalık, Milli Takım'la kucaklaşarak tebrik ettiler.
 • 14 Mayıs: Milli Takım günü malzeme ve eşya toparlayarak ve biraz da Port Louis'te gezinerek geçirdi. Akşam yemeğinde Fikret'in yaş gününü kutlayan Milli Takım, yemek sonrası uzun dönüş yolculuğuna başladı.
 • 13 Mayıs: Adaya geldiğinden beri dalışlardan başını kaldıramayan Milli Takım günü gezerek geçirdi. Adanın güneyindeki kutsal mekanları, şelaleleri ve dalgalı kıyıları ziyaret eden Milli Takım sürüngen ağırlıklı bir hayvanat bahçesine de uğradı. Akşam üzeri otele dönen Milli Takım oradan ödül törenine geçti. 16 ülkeden ikişer kişilik 27 takımın yarıştığı 11. CMAS Sualtı Fotoğraf Dünya Şampiyonası'nda Orhan Aytür "Makro" kategorisinde dünya üçüncüsü, Asım Dumlu da "Karides/Yengeç" kategorisinde dünya üçüncüsü oldular. Törenin ardından otelde verilen kokteylde Milli Takım bir yandan sonuçları değerlendirirken biryandan da eğlendi. İsveç milli takımıyla forma değişen Milli Takım bu şampiyonada kurmuş olduğu sıcak ilişkilerin mutluluğuyla günü bitirdi.

 • 12 Mayıs: Şampiyona dalışlarının ikinci günü. İlk dalışta Asım yine Holt's Rock'a gitti. Orhan ise Lost Anchor ile Holt's Rock arasında bir noktaya daldı. Öğle yemeğinin ardından Orhan ve Asım tekrar Stella Maru batığına daldılar. Stella Maru resifinde mekan tutan aslan balıklarından bir tanesi Asım'ın fotoğraf stilini beğenmeyince Asım'ı parmağının ucundan soktu. Yine dalışın ortasında çıkmak zorunda kalan Asım bir süre su üstünde tekne bekledikten sonra plaja götürüldü. Şampiyonanın tek tıbbi müdahalesi Mauritus'lu doktor tarafında Asım'a yapıldı. Neyse ki denizlerin en zehirli balığı olarak bilinen aslan balığı tarafından sokulan Asım'da biraz ağrı dışında bir problem olmadı. Aslan balığının sağlık durumu ise bilinmiyor. Kartlarını teslim eden yarışmacılar, otele dönüp saat 19:30'da kartlarını geri aldılar. Ardından fotoğraf seçme süreci başladı. Milli Takım uzun ve çetin değerlendirmeler sonucunda şampiyonaya sunacağı fotoğrafları belirledi. Gece 23:00'e doğru organizasyon görevlileri fotoğraf numaralarını kaydettiler. Milli Takım çok tempolu ve gerilimli günlerin ardından bitkin halde odalarına gitti.
 • 11 Mayıs: Şampiyona dalışlarının ilk günü. Yine teknelerle Mon Choisy plajına gidildi. Hazırlıkların ardından takımlar ilk dalışlarını yapmak istedikleri noktaları bildirdiler. Her iki Türk ekibi de Stella Maru batığına daldılar. Orhan ve Yeşim dalışın neredeyse tamamını bir kamçı mercanı başında karides çekerek geçirdiler. Asım'ın flaşlarından birisi çalışmayınca dalışın ortasında tekneye çıkıp hakem nezaretinde makine kılıfını açması gerekti. Kılıfın kapağı açılır açılmaz toplanan kara bulutlar ve ardından yağmur. Teknenin kapalı alanı olmadığı için havlu altında iki büklüm çalışan Asım, sorunu giderip dalışa devam etti. Öğle yemeği için plaja dönen ekipler iki saatlik bir aradan sonra ikinci dalışlarını yaptılar. Asım ve Fikret Holt's Rock'da dalarken Orhan ve Yeşim de yarışmanın en derin noktası olan Stenopus'a gittiler. Uzun deko beklemeleri gerektiren dalış noktalarının şampiyonaya dahil edilmesi çok şaşırtıcı aslında. Asım artık adet haline getirdiği üzere dalışın ortasında tekneye çıkarak makinesine bazı müdahalelerde bulundu. İkinci dalışın ardından hafıza kartlarını teslim eden takımlar yorgun argın otele döndüler. Saat 22:30'da kartlarını geri alan Milli Takım geç saatlere kadar günün fotoğraflarını değerlendirdi.

 • 10 Mayıs: Erken bir sabah kahvaltısının ardından takımlar otelin rıhtımında toplanıp dört balıkçı teknesiyle Mon Choisy plajına gitti. Malzemeler plajda hazırlanmış bölgeye taşındı. Bir brifingden sonra takımlar hangi noktalarda dalmak istediklerine göre ayrı ayrı sürat teknelerine dağıldılar. Bu arada, bir gece önce İtalyan takımının dalış noktaları arasına kendi istedikleri bir noktayı ekletmiş oldukları ortaya çıktı. Milli Takım'ın bu konudaki itirazı kayda geçtiyse de sonuçta bir değişiklik olmadı. Bu gerilimli dakikaların ardından Milli Takım ilk deneme dalışını İsveç takımıyla birlikte Stella Maru batığına yaptı. Plajda yenilen bir öğlen yemeğinden sonra ikinci dalışlar da yapıldı ve yine balıkçı tekneleriyle Port Louis'e önüldü. Otelden hızla marina bölgesine geçen takımlar Mauritus polis bandosu eşliğinde bayraklarla kısa bir yürüyüş yaparak tören alanına geldi. Burada Mauritus Federasyonu ve CMAS başkanları ile turizm bakanı konuşmalar yaptılar. Güzel bir dans gösterisinin ardından Mauritus yemeklerinin ikram edildiği bir kokteyl ile açılış töreni sona erdi.

 • 9 Mayıs: Sabah eşyalarını toplayan Milli Takım öğlen antreman otelinden ayrılarak şampiyona oteline geçti. Şampiyona kurallarının anlatıldığı brifing tam bir karmaşa içinde geçti. İlk önce Mauritus'lu yetkililer dalışların nasıl yapılacağıyla ilgili bilgi verdi. Ardından CMAS yetkilileri fotoğraflarla ilgili kuralları anlatmaya başlayınca ortalık karıştı. CMAS'ın bu şampiyonaya çok iyi hazılanmamış olduğu ortaya çıktı. Fotoğraflar için 3000 x 2000 çözünürlüğün minimum çözünürlük mü yoksa maksimum çözünürlük mü olduğu gibi çok temel konularda bile bir açıklık yoktu.

 • 8 Mayıs: Antreman dalişlarının son gününde Milli Takım iki dalış daha yaptı.

 • 7 Mayıs: Sabah teknenin olağan gecikmesi her zamankinden uzun sürdü. Tekneye katılan basın mensuplarının bu gecikmenin sorumlusu olduğu anlaşıldı. İlk dalış noktası çok güzel ama çok derindi. Antremanlar yine uzun deko gerektiren dalışlarla devam etti. İkinci dalış noktasında küçük bir alanda makro çalışan Milli Takım, otele dönünce Soner'le buluştu.

 • 6 Mayıs: Milli Takım güne erken başladı. Portekiz milli takımıyla birlikte bir buçuk saatlik minibüs yolculuğuyla güneydeki Flic en Flac'a gidildi. Sahilden küçük bir balıkçı teknesiyle Katedral ve Akvaryum isimli noktalarda dalış yapıldı. Dalış noktaları çok güzeldi, ancak akşam bu bölgenin şampiyonada dalınacak bölgeye dahil edilmeyeceğini öğrenmek biraz üzüntü yarattı. Ekipmanla ilgili bazı teknik sorunlarla da uğraşan Milli Takım, çok yorucu geçen bu günü de bitirdi.

 • 5 Mayıs: Teknenin geç gelmesi nedeniyle iki antreman dalışı bütün günü aldı. Her iki dalış da batık dalışıydı.Dalış noktaları genelde derin ve orta su dekosu gerektiriyor. Batıklarda bol balık var. İki ay önceki siklon nedeniyle canlı mercan çok az. Yarışma kategorilerinden karides/yengeç türü canlılara raslamak kolay değil. Milli takım akşam üzeri Grand Bay'de küçük bir gezinti yaptıktan sonra fotoğrafları değerlendirip ertesi günün planlarını yaptı.

 • 4 Mayıs: Milli takım sabah iki antreman dalışı yaptı. Dalışlar açık suda sürat teknesinden yapılıyor. Epey canlı var ama suda çok partikül de var. Geç bir öğlen yemeğinden sonra dinlenen takım, akşamı günün fotoğraflarını değerlendirerek geçirdi.

 • 3 Mayıs: Mauritus'a varan Milli Takım antreman dalışları sırasında kalacağı otele yerleşti. Aynı gün öğleden sonra Orhan ve Yeşim ayaklarının tozuyla ilk deneme dalışlarını yaptı. Milli Takım akşam yemeğinde Şampiyona organizatörleri ve Portekiz milli takımı üyeleriyle birlikte oldu.
 • 2 Mayıs: İstanbul Atatürk Havalimanı'nda buluşan Türkiye Sualtı Fotoğraf Milli Takımı TSSF Başkan Yardımcısı Yılmaz Akyunus, Sualtı Görüntüleme Kurulu başkanı ve takım kaptanı Soner Yarkın, Tepe Nautilus'dan işletme müdürü Nihat Sandıkcıloğlu ile Ceren Öztorun ve basın mensupları tarafından Mauritus'a uğurlandılar.

 • 1 Mayıs: Son hazırlıklar...